Späť

Moderný box a jeho história

Pridané: 15.9.2019 19:44:28 Počet zobrazení: 1215

15 September 2019

Box je úžasná aktivita a jeden z najstarších športov, ktoré poznáme. Väčšina ľudí si pri otázke o začiatkoch boxu zrejme predstaví dvoch nahých antických bojovníkov v pästnom súboji, niekde na starovekej olympiáde. Nie je to síce úplne mylná domnienka, ale box má oveľa hlbšie korene. Niektorí historici tvrdia, že vznikol už 7000 rokov pred našim letopočtom. Overiteľne dochované sú však až sumerské kresby a rytiny, pochádzajúce zhruba z roku 3000 p.n.l.

Moderný box a jeho história

Moderný box a jeho história

Box je úžasná aktivita a jeden z najstarších športov, ktoré poznáme. Väčšina ľudí si pri otázke o začiatkoch boxu zrejme predstaví dvoch nahých antických bojovníkov v pästnom súboji, niekde na starovekej olympiáde. Nie je to síce úplne mylná domnienka, ale box má oveľa hlbšie korene. Niektorí historici tvrdia, že vznikol už 7000 rokov pred našim letopočtom. Overiteľne dochované sú však až sumerské kresby a rytiny, pochádzajúce zhruba z roku 3000 p.n.l.

Až starí Gréci však box povýšili na skutočný šport a položili jeho úplné základy. Samozrejme, z dnešného pohľadu išlo skôr o barbarské zápasy, bez rukavíc, bodovania a často aj bez nejakých vážnejších pravidiel. Dochované sú zmienky o tom, že si napríklad boxeri ovinovali ruky koženými remeňmi, do ktorých si vkladali kovové doštičky, hroty alebo iné malé, no tvrdé predmety. Bývalo to skutočne poriadne krvavé divadlo

Potom box nadlho upadol do obdobia temna. Rimania sa ním síce zabávali vo vojenských táboroch a gladiátorských arénach, no jeho sláva postupne pohasínala. Celé stáročia patril skôr do zapadnutých krčiem a medzi jarmočné atrakcie, kde sa pripití boxeri mlátili hlava nehlava pre pobavenie plebsu aj šľachty.

Svoju stratenú slávu začal box získavať späť až v 17 storočí. A mohol za to šermiar. Konkrétne šermiarsky majster James Figg, dnes považovaný za zakladateľa moderného boxovania. Figg v roku 1719 založil v Londýne Školu ušľachtilého spôsobu sebaobrany (boxu), stanovil prvé pravidlá a stal sa aj prvým neoficiálnym majstrom sveta v ťažkej váhe. Tento titul si udržal celých 15 rokov. Stále sa však boxovalo holými rukami a box mal ďaleko k športu, ktorým je dnes.

Zmeny nastali až v roku 1743 a mohla za to smrť. Nástupcom Jamesa Figga sa stal istý Jack Broughton. Chlap ako hora, ktorý však v jednom zo súbojov o uvoľnený majstrovský post, zabil v ringu svojho súpera. Otrasený Broughton sa rozhodol, že sa box musí zmeniť a celý šport zreformoval. Vydal nové pravidlá a práve vďaka nemu sa v zápasoch začali používať boxerské rukavice, stále však neboli povinné.

 

Jack Broughton

 

Napriek novým pravidlám pomerne často dochádzalo pri zápasoch k vážnym zraneniam. Tomu vystavil stopku až v roku 1866 markíz Marguss z Queensberry. Slávny anglický športovec sa rozhodol urobiť z barbarského športu, šport gentlemanov a pravidlá naozaj výrazne prepracoval. Boxerské rukavice sa stali povinnými, dĺžka jedného kola sa stanovila na 3 minúty a zaviedli sa bodovací rozhodcovia. Drvivá väčšina markízových pravidiel platí dodnes.

Zlaté časy boxu však začali až tesne po skončení prvej svetovej vojny a prekvapujúco nie v Británii, ale v USA. Obrovskú zásluhu na tom má vtedajší neporaziteľný šampión Jack Dempsey. Patril medzi vôbec prvých profesionálnych boxerov a za svoju kariéru dokázal zarobiť na tú dobu neuveriteľných cca 8,5 milióna dolárov.

Box uchvátil masy a z najtvrdších bojovníkov sa stávali nesmrteľné legendy. Súboje Maxa Schmelinga s Joe Louisom ľudí dostávali do extázy. Práve Louis bol (a mnohými stále je) považovaný za najlepšieho boxera histórie. Objektívne hodnotenie však neexistuje. Mnohí za najlepšieho označujú nikdy neporazeného Rocky Marciana, ďalší zasa Cassiusa Claya alias Muhammada Aliho. Novodobí fanúšikovia nedajú dopustiť na Mika Tysona, Lennoxa Lewisa, či bratov Kličkovcov. Aj práve vďaka týmto menám a mnohým ďalším (Foreman, Frazier, Holyfield) sa box prepracoval na najvyššie stupne v športovej hierarchii.

Tým, že sa postupne dostal z podpalubia záujmu až na výslnie sa do neho pochopiteľne dostali aj peniaze a stále vyššie zárobky viedli aj nevyhnutnému deleniu. Momentálne sa box delí na amatérsky a profesionálny. Rozdiely sú pritom veľké. Tréneri dokonca hovoria o dvoch úplne odlišných športoch. Obe verzie sa líšia vo vybavení, ale aj v pravidlách. Amatéri boxujú v ochranných prilbách a v „dresoch", zatiaľ čo profesionáli sú od pol pása hore vyzlečení a nemajú helmu. Amatérsky zápas sa vypisuje na tri kolá, po troch minútach. Profesionálny zápas môže mať až 12 trojminútových kôl. Odlišný je aj počet váhových kategórií, amatéri majú desať kategórií, profesionáli až sedemnásť. Rozdielov je, ale rozhodne omnoho viac. Amatérsky box zatiaľ patrí na Olympijské hry, zatiaľ čo z toho profesionálneho je obrovská show.

 

olympicbox

 

Profesionáli momentálne súťažia vo viacerých boxerských organizáciách. Uznávané sú najmä 4 – WBC, WBA, WBO a IBF. Okrem nich existuje aj ďalších 7 svetových asociácií, ktoré riadia množstvo boxerských federácií. Často neprehľadný systém vznikol práve vďaka peniazom, ktoré box generuje. Každá organizácia vypisuje vlastné zápasy o titul majstra sveta a teda zarába obrovské peniaze. Z čisto športového hľadiska platí pravidlo, že ak sa niektorému boxerovi podarí vybojovať aspoň 3 zo 4 majstrovských opaskov, je považovaný za vládcu svetového boxu a šampióna naprieč organizáciami.

Box prešiel od krvavých dôb svojho vzniku poriadny kus cesty a dokázal sa vypracovať na jeden z najprestížnejších športov na svete. Mnoho ľudí síce tvrdí, že ho pokazili peniaze, stále však patrí medzi športy, ktorým sa na svete venuje najviac ľudí. A zrejme sa to tak rýchlo nezmení. Pod tým peňažným pozlátkom ide totiž stále o krásnu aktivitu, ktorá posilňuje telo aj ducha a učí ľudí prekonávať samých seba. Stojí za to skúsiť ho.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info *